Jak otworzyć sklep z tkaninami?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to często szansa na otworzenie sobie nowej ścieżki rozwoju zawodowego. Dobrym pomysłem jest sklep z tkaninami, który możemy otworzyć zarówno stacjonarnie, jak i online. Nie jest prawdą, że mogą to zrobić jedynie osoby, które znają się na krawiectwie lub w ogóle na materiałach do szycia. Pasmanteria online czy sklep z materiałami do szycia to doskonały sposób na biznes. Wystarczy tylko dowiedzieć się trochę o właściwościach materiałów, a także o tym, jak w ogóle otwiera się sklep z tego typu produktami.

Jak otworzyć sklep stacjonarny?

śpiworki-do-przedszkolaZacznijmy od tego, jak otworzyć sklep stacjonarny z tkaninami. Generalnie musimy tutaj wziąć pod uwagę bardzo wiele aspektów. Najważniejszym z nich jest lokalizacja sklepu. Najlepiej postawić na lokal znajdujący się w okolicy, w której mieszka sporo osób. Dzięki temu mamy szansę pozyskać klientów z okolicznych domostw. Jeśli zdecydujemy się na lokal w centrum miasta, to musimy liczyć się też ze sporą konkurencją. Dlatego od razu dobrze jest przemyśleć formę reklamy, jaka ma pomóc w promocji naszego sklepu. Bardzo ważną kwestią jest więc budżet, jaki możemy przeznaczyć na otwarcie działalności gospodarczej. Niestety, sklep z tkaninami bywa kosztowny, ponieważ musimy zakupić sporo towaru już na samym początku. Klienci lubią bowiem mieć wybór, dlatego musimy im go zapewnić. Na szczęście obecnie mamy możliwość pozyskania środków z różnych źródeł. Możemy wziąć kredyt w banku lub też pomyśleć o dofinansowaniu z różnego typu programów aktywizacji zawodowej. Warto jednak posiadać własny kapitał. Wracając do lokalu handlowego pamiętajmy, aby posiadał on dużą powierzchnię magazynową. O ile sam sklep nie musi być duży, o tyle przyda nam się dużo miejsca do przechowywania towaru. Sklep z tkaninami nie potrzebuje na szczęście specjalnych zezwoleń czy koncesji. Jesteśmy więc zwolnieni z dopełniania większych formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej.

Jak otworzyć sklep internetowy?

Wiele osób stawia dziś na handel w internecie. Założenie sklepu z materiałami do szycia online jest bardzo dobrym pomysłem. Przede wszystkim generuje znacznie mniejsze koszty. Nie musimy wynajmować powierzchni handlowej, wystarczy tylko wykupić domenę dla sklepu internetowego. Choć musimy nieco zainwestować w projekt strony, jest to jednorazowy wydatek. Co więcej, nie potrzebujemy zbyt dużej powierzchni magazynowej. Ostatecznie tkaniny możemy przechowywać u siebie w domu. Ważne, aby miejsce było bezpieczne, a warunki w nim panujące pozwalały na zachowanie jakości tkaniny. Oczywiście musimy również ponieść koszty zakupu materiałów handlowych. Niemniej jednak i tak sporo oszczędzamy już na wynajmie lokalu czy zatrudnianiu pracowników. Chodzi bowiem o to, że w sklepie stacjonarnym zawsze musi być sprzedawca. Sklep internetowy rządzi się jednak innymi prawami. W kontekście prowadzenia sklepu online również musimy pomyśleć o dobrej reklamie. Tutaj jednak postawmy głównie na reklamę internetową. To ona przyniesie nam najwięcej klientów.

Zobacz koniecznie:

Jak otworzyć działalność?

Decydując się na otwarcie działalności warto wiedzieć, jak w ogóle się do tego zabrać. Najprostszą formą jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Jej założenie jest darmowe. Wystarczy tylko wypełnić druk CEiDG i możemy cieszyć się własną firmą. Oczywiście musimy jeszcze dopełnić innych formalności. Trzeba złożyć zgłoszenie do ZUS oraz wybrać formę opodatkowania. Sklep z tkaninami ma wiele form opodatkowania do wyboru; wybór ten jednak warto dobrze przemyśleć. W kwestiach formalnych to w zasadzie tyle. Oczywiście musimy także zdecydować, jakie dokładnie tkaniny chcemy sprzedawać. Na początku wybierzmy jeden lub dwa rodzaje. Możemy spróbować sprzedawać na przykład materiały na pościel dla dzieci czy też na obrusy lub serwetki. Z drugiej strony dużą popularnością cieszą się również tkaniny na firanki oraz zasłony. Powinniśmy znaleźć niszę na rynku lokalnym lub internetowym. Z czasem asortyment naszego sklepu możemy, a nawet powinniśmy rozszerzać. Na początku jednak lepiej nie rzucać się na zbyt głęboką wodę. Może bowiem okazać się, że specjalizujemy się jedynie w kilku rodzajach tkanin. To na nich możemy zbudować swój własny biznes, który okaże się sukcesem.

Czy to się opłaca?

Zastanówmy się jeszcze, czy sklep z tkaninami w ogóle może się opłacać? W praktyce klienci coraz chętniej kupują właśnie materiały, a nie gotowe produkty. Chcą oni mieć w domu oryginalne firany, zasłony czy pościel, a nie produkty, które może kupić każdy. Z tego względu jak najbardziej możemy postawić na sklep z tkaninami. Do nas należy jednak wybór, czy będzie to sklep online czy stacjonarny. Niestety, w żadnym przypadku nie ma gotowych, jednoznacznych rozwiązań. Każdy we własnym zakresie musi ocenić ryzyko oraz opłacalność założenia konkretnego biznesu. Warto przy tym wziąć pod uwagę, jaka konkurencja panuje na naszym lokalnym rynku. Może to być bardzo pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji o założeniu działalności gospodarczej.