Breaking News

Jak nakładać gładź szpachlową, żeby uzyskać zamierzony efekt?

Jak nakładać gładź szpachlową, żeby uzyskać zamierzony efekt?

0 0

Gładź szpachlowa to materiał budowlany, którego celem jest wyrównywanie powierzchni ścian i sufitów. Istotne jest, że w tym przypadku uzyskujemy idealnie gładką powierzchnię. Jest to przedostatnia warstwa, na którą zostaje już naniesiona farba. Ponadto malowanie ściany, na której znajduje się gładź gipsowa, jest łatwiejsze. Jednocześnie powierzchnia przygotowana w tej sposób długo utrzymuje swój stan i nie dochodzi do żadnych pęknięć.

Tynk a gładź gipsowa

W kwestii przedostatniej warstwy na ścianie najpopularniejszymi rozwiązaniami są tynki oraz właśnie gładzie. To pierwsze rozwiązanie okazuje się skuteczne w przypadku starego budownictwa, gdzie znajdują się znaczne ubytki. Nie są one polecane w przypadku podłoży metalowych, drewnianych lub z tworzyw sztucznych. Mają one tendencje do szybszego pękania niż wariant konkurencyjny. Zastosowanie gładzi gipsowych prowadzi do otrzymania idealnie równych powierzchni (oczywiście po przeprowadzeniu odpowiednich prac). To nowoczesne rozwiązanie, które ułatwia późniejsze nanoszenie farby, która dobrze się wchłania, a później nie pęka. Przede wszystkim musimy pamiętać, że tynki nie dają tak estetycznej faktury jak gładzie. Dochodzą również ich problemy z wytrzymałością oraz gorszą przyczepnością.

Gładź gotowa czy sypka – którą wybrać?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje omawianego materiału budowlanego tzn. sypka gładź gipsowa oraz gotowa gładź gipsowa. Pierwsza będzie skuteczniejszym narzędziem w ręce nieco bardziej doświadczonego budowlańca. Dodatkową trudnością jest w tym przypadku konieczność rozrobienia masy i uzyskanie odpowiedniej konsystencji. Trzeba również szybciej wykonywać prace, żeby utrzymać odpowiednią strukturę mieszanki. Gładzie sypkie są również polecane tam, gdzie wymagana jest grubsza warstwa. Jest ona również trochę łatwiejsza do obróbki mechanicznej na etapie szlifowania. Sypka gładź gipsowa jest jednak trochę trudniejsza w stosowaniu. W przypadku gotowej gładzi gipsowej nie musimy się martwić o konsystencję, ponieważ od razu jest taka, jaka być powinna. Idealnie nadaje się ona do tworzenia cienkich i idealnie równych warstw.

Polecamy uwadze:

Narzędzia potrzebne do nakładania gładzi

Wszystkie prace budowlane powinny być odpowiednio przemyślane. Etap przygotowań pozwoli łatwiej dotrzeć do stawianego celu. W przypadku gładzi gipsowej powinniśmy rozpocząć od skompletowania odpowiednich narzędzi. Oprócz samej substancji musimy wyposażyć się w odpowiednią pacę (najczęściej będzie to tzw. rajberka), szpachelki (które pozwolą na dotarcie do trudnodostępnych miejsc), pacę do szlifowania (do poprawiania ewentualnych niedoskonałości), mieszadła (w przypadku sypkiej gładzi gipsowej) oraz drabinę i wiadro (również w przypadku substancji sypkiej).

W jaki sposób przygotować pomieszczenie do nakładania gładzi?

W kwestii przygotowania pomieszczeń musimy wynieść lub osłonić meble (oraz inne przedmioty), które się w nim znajdują, aby nie doszło do ich ubrudzenia. Ponadto dzięki temu będziemy mogli łatwiej poruszać się w pomieszczeniu. Powinniśmy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Kolejnym etapem jest przygotowanie podłoża, na którym będziemy stosować gładź gipsową. Najlepiej jeśli pozbędziemy się pozostałości malarskich. To znacząco ułatwi przeprowadzenie prac budowlanych. Pamiętajmy, że grunt uniwersalny nałożony na ścianę sprawi, że nakładanie gładzi będzie łatwiejsze i skuteczniejsze. Najlepiej jeśli pomieszczenie nie jest zbyt wilgotne.gładź-malarska-biała

Przygotowania do użytku gładzi sypkiej

Jak wspomniano wcześniej, trzeba poświęcić uwagę na uzyskanie odpowiedniej konsystencji. Najskuteczniejsze jest skorzystanie z etykiety materiału. Producent gładzi sypkiej zawsze przedstawia całą instrukcję stosowania, a na niej znajduje się m.in. informacja o proporcjach wymieszania materiału z wodą. Najczęściej pojawiającą się wartością jest 0,4 l wody w połączeniu z 1 kg substancji, ale jest to jedynie wartość orientacyjna. Pamiętajmy, że przygotowanie właściwej konsystencji gładzi gipsowej jest jednym z czynników, które sprawiają, że na końcu uzyskamy efekt, którego oczekujemy. Ponadto działanie zgodnie z zaleceniami producenta doprowadzi do uzyskania długotrwałej substancji.

Nakładanie gładzi gipsowej

Odpowiednie przygotowanie sprawi, że łatwiej będzie nam wykonać same prace budowlane. W przypadku gotowej gładzi gipsowej zadanie jest łatwiejsze, gdyż możemy pominąć poprzedni rozdział. Na początek najlepiej jest nakładać gładź na sufit oraz trudnodostępne miejsca. W pierwszym przypadku stosujemy pacę. W drugim dodatkowo mogą przydać się precyzyjne szpachelki, aby dokładnie wypełnić niewygodne miejsca. Pamiętajmy, żeby na powierzchni została cienka warstwa substancji. W przypadku ściany rozpoczynamy od dołu i kierujemy się w kierunku jej góry. Gipsy szpachlowe to substancje, które nie są najtrudniejsze do nakładania, ale wymaga to zadbania o precyzję. Można również skorzystać z mechanicznego nakładania gładzi. W takim przypadku do wymaganych narzędzi konieczne jest dołączenie specjalnej szlifierki. Czasami musimy kilka razy powtarzać proces z tego rozdziału, żeby osiągnąć zamierzony efekt.

Szlifowanie gładzi

Ostatnim etapem prac związanych z gipsami szpachlowymi jest jej szlifowanie. To sprawi, że uzyskamy idealnie płaskie powierzchnie bez zbędnych rys. W tym przypadku przydatne jest skorzystanie z pacy wyposażonej w papier ścierny. Sumienna praca na tym etapie powinna doprowadzić do efektu, który założyliśmy jeszcze przed wykonaniem czynności budowlanych.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %