Breaking News

Jak spakować książki przed przeprowadzką?

Jak spakować książki przed przeprowadzką?

0 0

Pomimo coraz częściej goszczących w życiu człowieka smartfonów i komputerów, książka wciąż pozostaje najważniejszym źródłem wiedzy i przyjemności. Czytanie jest ulubioną rozrywką dla wielu osób. Nic więc dziwnego, że przez lata w domu gromadzi się imponująca biblioteczka. Co zrobić z tak cennym bagażem podczas przeprowadzki? Jak prawidłowo przewozić książki? Takie pytania są bardzo istotne dla osób, które zdecydowały się na zmianę miejsca zamieszkania. Postarajmy się na nie odpowiedzieć.

Porządkowanie i sortowanie książek

Jak wiadomo, zmiana miejsca zamieszkania wiąże się z chaosem i paniką. W takim środowisku zepsucie cennych przedmiotów, w tym książek jest czymś powszechnym. Z tego względu należy zachować spokój, pozwalający na zapoznanie się z zasadami transportu książek przed przeprowadzką. Im lepiej zrozumiesz problem, tym łatwiejsze stanie się pakowanie twoich ulubionych pozycji.

Jak spakować książki przed przeprowadzką?Przeniesienie domowej biblioteczki wymaga starannego przygotowania. Nie można losowo wrzucać książek w kartony do przeprowadzki w Gdańsku. Po losowym rzucaniu książkami, nie bacząc na ich rozmiary czy masę istnieje ryzyko zepsucia lub nawet zgubienia swojej ulubionej pozycji. Książki nie są niezbędne, więc warto rozpocząć uporządkowanie biblioteczki z kilkudniowym wyprzedzeniem. Są chwile, kiedy wypożyczone z biblioteki lub od znajomych egzemplarze książek trzymamy w domu. Warto w takiej sytuacji pokusić się o oddanie ich właścicielom. Pamiętaj, aby przed ostatecznym zamknięciem kartonu z książkami naprawić zniszczone, podarte egzemplarze. Dzięki temu zadbasz o to, aby dotarły w dobrym stanie do nowego miejsca.
Dla psychicznej wygody warto posortować swoją biblioteczkę w poniższy sposób:

  • Rzadkie książki, a nawet posiadane przez nas białe kruki powinny być odłożone na bok – Książki tego typu wymagają specjalnych warunków transportu w oddzielnych kartonach;
  • Posortuj książki według rozmiarów i ciężaru – Im bardziej różnorodna waga i rozmiary książek umieszczonych w kartonie lub opakowaniu, tym ciężej przenieść je do samochodu lub pojazdu ciężarowego;
  • Zbiory wielotomowe, chociażby takie jak encyklopedie powinny być transportowane wszystkie w jednym kartonie – Zmniejszy to ryzyko zgubienia jakiegokolwiek wydania.

Jeśli biblioteczka została już posortowana w odpowiedni sposób, czas, aby spakować pozostałe stosy książek. Można je podzielić ze względu na gatunki, autora czy datę wydania. Przygotowanie zajmie sporo czasu i wysiłku, ale ostatecznie dzięki niemu będziemy mogli ze spokojem przetransportować książki w bezpieczny sposób, nie uszkadzając ulubionych, najczęściej czytanych pozycji.

Jakich materiałów warto używać podczas transportu książek?

Decydując się na samodzielne pakowanie książek należy zwrócić uwagę na materiały, w które zostaną spakowane książki. Wydania drukowane dla przykładu są delikatnymi pozycjami, które w nieodpowiednim opakowaniu ulegną zniszczeniu. Książki boją się wilgoci, łatwo się marszczą i plamią. Nieodpowiednie środowisko może uszkodzić oprawy książek, które bez odpowiedniego opakowania transportowego mogą się całkowicie zniszczyć. Zwykłe, często widoczne w reklamach sznurkowe wiązanki stosu książek nie nadadzą się do przeprowadzki Wrocław. W tylnej części samochodu czy pojazdu ciężarowego będą miały kontakt z innymi rzeczami. Przewóz mebli z metalowymi elementami i książkami bez opakowania nie należy do najlepszych pomysłów. Materiały transportowe dla książek należy traktować niezwykle poważnie, w tym celu najlepiej skorzystać z takich produktów jak:

  • Kartony do przeprowadzki;
  • Stare, nieużywane gazety jako wypełniacze;
  • Folie bąbelkowe;
  • Taśmę klejącą.

Przed rozpoczęciem pakowania należy usunąć brud i kurz z okładki i wnętrza za pomocą suchej, miękkiej szmatki. Następnie posortowane książki należy związać cienką linią, zawinąć w folię bąbelkową i włożyć do kartonowego pudła. Nie zalecamy wkładania książek papierową krawędzią do góry lub dołu, taka pozycja często deformuje książki. Wolna przestrzeń kartonu powinna zostać wypełniona gazetami, nieużytkami papieru i innymi przedmiotami ochraniającymi książki. Zapakowane kartonowe pudło powinno być nie przeciążone. Jeśli mieszkamy na wyższym piętrze, kartony powinny być tak wypełnione, aby bezproblemowo było można je znieść po schodach do samochodu. Jeśli posiadamy windę, także nie powinniśmy zanadto obciążać pudeł.

Jeśli posiadamy na swoim stanie cenne i rzadkie książki, powinniśmy wykonać bardziej zaawansowaną procedurę. Książki powinny być wpierw zapakowane w mniejszy karton owinięty folią bąbelkową, a następnie we właściwe pudło. Taki sposób zapewnia książką odpowiednią wilgotność powietrza, stabilną temperaturę i ochronę. To oczywiście przekłada się na zmiękczanie wstrząsów podczas jazdy pojazdem, stabilizując książki w jednym miejscu.

Jak pakować własną biblioteczkę z książkami do pojazdu?

Książki mogą być przewożone różnorodnymi pojazdami, zdarza się, że niektóre osoby decydują się użycie tak niekonwencjonalnych pojazdów, jak motocykle. Najbezpieczniej jest jednak stosować się do ogólnie pojętych zasad transportu. Niewielka liczba pudełek zmieści się bez problemu w bagażniku samochodowym, miejscu dla pasażera lub w przyczepie. Częściej jednak podczas przeprowadzki książki przewożone są samochodami transportowymi.

Układając wiele pudełek na tyle takiego pojazdu, należy je rozmieścić w taki sposób, aby zapobiec deformacjom wnętrza. Z tego powodu na pudłach nie należy umieszczać ciężkich przedmiotów. Przeprowadzki międzynarodowe czy krajowe z zastosowaniem wyżej wymienionych rad powinny być bezpiecznymi dla prywatnych biblioteczek podróżami. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni samodzielnego przewozu książek, zawsze możemy skontaktować się z ekspertami, którzy pomogą szybko i ostrożnie przetransportować książki.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %