Breaking News

Domy drewniane

Domy drewniane

0 0

Domy drewniane – obecnie bardzo popularnym i jednocześnie niedrogim rozwiązaniem jest dom drewniany. Najpierw rozprzestrzeniły się wśród Kanadyjczyków, a potem udało im się podbić resztę świata. W rzeczywistości domy z bali są znacznie tańsze niż domy murowane budowane tradycyjnymi metodami. Nie ma prawdziwego porównania, dom z bali można zbudować w kilka miesięcy, dom z cegły trwa znacznie dłużej.

Niejednokrotnie przy budowie domów murowanych byliśmy zmuszeni wstrzymywać wszelkie prace, bo nieoczekiwanie zabrakło środków na dalszą budowę gniazd i wszystkie prace trzeba było odkładać.

W przypadku domów drewnianych nie ma takiego problemu, a inwestycję w koszty ustala od początku do końca firma budowlana składając zamówienie w bardzo korzystnej cenie. Cena podana w umowie nie zawiera żadnych dodatkowych kosztów, dzięki czemu nie będziemy w żaden sposób zaskoczeni podczas budowy.

Wybieramy lokalizację domku

Profesjonalnie wykonane domy z bali można budować w różnych warunkach naturalnych, ale najlepiej wyglądają w pobliżu zbiornika. Każdy, kto ma dość pracy w zadymionym mieście, chce mieć taki domek z bali. Najbogatszych stać było na chaty z bali we wsiach i lasach, gdzie mogli uciec od miejskiego zgiełku i chaosu.

W pobliżu znajduje się jezioro, zapewniające niezakłócony kontakt z naturą. Zdrowe powietrze też jest bezcenne. Z takiego domku z bali na wsi powinna cieszyć się każda rodzina borykająca się z alergiami i wszelkimi dolegliwościami układu oddechowego. Pobyt przynajmniej kilka dni blisko natury i pobyt w chatce z bali pozwala w krótkim czasie poprawić stan zdrowia.

Jeśli budujemy dom z bali tam, gdzie nie ma szerokiego jeziora, zawsze można spróbować stworzyć chociaż mały staw. To nie to samo, ale będzie też zamiennikiem cysterny.

Z jakiego drewna jest wykonany dom?

Domy drewniane
Domy drewniane

Domy z bali wykorzystują różne rodzaje drewna. W rzeczywistości, z czysto technicznego punktu widzenia, każdy rodzaj drewna może być użyty do stworzenia przestronnego i imponującego domu. Najbardziej polecane jest drewno mieszane, choć wielu z nas ze względów kosztowych chce, aby cały dom był wykonany z jednego surowca. Są więc domy sosnowe, dębowe, bukowe i brzozowe.

Wielu zwolenników budownictwa ekologicznego ma obsesję na punkcie budowania domów z bali przy minimalnej obróbce drewna. Jeśli spojrzymy na koszty na każdym etapie budowy domu, to też jest wyjście. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w drewnianą ramę domu wprowadzić elementy metalowe, na przykład w postaci rynien czy wykończeń okien.

Profesjonalne domy z bali, nawet w stylu góralskim, unikają metalu. Tutaj prawie wszystko jest wykonane z drewna, od połaci dachu po próg, przez który wchodzimy do budynku.

Zarządzanie domkiem

Nie ma wątpliwości, że po pewnym czasie użytkowania pozostawi ślady na zewnątrz. Nawet przy najlepszym materiale pokrywającym drewno wymaga wielokrotnej konserwacji i szlifowania zużytej powierzchni. Zadbane powierzchnie drewniane wewnątrz i na zewnątrz domu zachowają swój blask przez wiele lat.

Jednak średnio co pięć lat warto zrobić dokładny przegląd stanu technicznego i zewnętrznego domu, aby móc naprawić ewentualne usterki techniczne i zmiany spowodowane częstym użytkowaniem powierzchni. W takich chwilach przyda się szlifierka mechaniczna wraz ze świeżymi lakierami i farbami do pokrycia i zabezpieczenia drewna jako narzędzia do prac renowacyjnych. Odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, nasze domy z bali przetrwają bezawaryjnie przez wiele lat.

Dom nie byłby kompletny bez powłoki ochronnej na zewnętrznej powierzchni, ponieważ zimny wiatr i deszcz wpływałyby na wilgoć w deskach. Dobrze jest też ocieplić taki dom od wewnątrz. Do tego celu stosuje się głównie plastikowe panele izolacyjne.

Wszędzie jest wygodnie!

Domki do wynajęcia specjalnie zaaranżowane dla turystów, zapraszające na wypoczynek przez cały rok. Ci, którzy przyjmą ofertę rolnika agroturystycznego, często po pewnym czasie decydują się na budowę własnego domu tego typu. Nawet najmniejsze oszczędności mogą to umożliwić, ponieważ budowa zwykłego domu z bali nie wiąże się z kosztownymi inwestycjami i procedurami, takimi jak budowa klasycznego domu z cegły.

Ten typ domu nadaje się do wygodnego stałego lub tymczasowego zamieszkania w pobliżu gór, morza, rzek, jezior, lasów, łąk i rezerwatów przyrody. Taki dom pośrodku leśnej dziczy wspaniale by nas izolował i czasami bylibyśmy nim zmęczeni.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %