Breaking News

Jak wybrać architekta?

Jak wybrać architekta?

0 0

Jak wybrać architekta? Architekci będą mieli znaczący wpływ na nasze projekty. Może zmienić nasze pomysły projektowe z wyobraźni na deskę kreślarską. Potrafi stworzyć projekt odpowiadający naszym potrzebom. Rozważy wszystkie możliwe przeszkody. Ułatwi nam to uzyskanie pozwoleń na budowę. Do stworzenia projektu może być potrzebna wiedza i doświadczenie architekta. W końcu to architekt projektuje dom. Wybór odpowiedniego specjalisty może być jedną z najważniejszych decyzji, które będziesz musiał podjąć.

Krótkie wprowadzenie

Zanim zaczniemy szukać architekta, przygotujmy krótki profil. Dzięki temu pozna nasze sny. Zadecyduje również, czy kontynuować realizację zamówienia. Nie musimy wymieniać wszystkiego, co nas interesuje. Musimy tylko wstępnie naszkicować. Musimy podjąć następujące decyzje:

  • Liczba sypialni.
  • Liczba łazienek.
  • Podoba nam się styl architektoniczny.
  • Ulubiony materiał.

Czy chcemy otwartego projektu?

Najprościej jest poszukać w Google. Skupmy się na konkretnej dziedzinie. Możemy też zajrzeć do mediów społecznościowych – Instagrama i Facebooka. Jeśli znajdziemy coś, co nam się spodoba, możemy znaleźć dane kontaktowe architekta.

Podobnie jak dekorator wnętrz, budowniczy czy stolarz, możemy znaleźć dobrych architektów poprzez polecenia. Zapytaj ludzi, których znamy i którym ufamy. Najpierw zapytaj rodzinę i przyjaciół, czy pracowali z polecanym przez nich architektem. Ewentualnie możemy zasięgnąć opinii innych właścicieli domów. Nie ma nic złego w zapytaniu właściciela domu, kto go zaprojektował.

Warto znaleźć architekta, który projektował już domy w okolicy. Wie, jak działa urząd. Może też polecić lokalne firmy budowlane. Budowa domu z bali wymaga sporej wiedzy i warto zasięgnąć porady sprawdzonej firmy budowlanej.

Gdy już znajdziemy dobrego architekta, skontaktuj się z nim i umów na spotkanie. W takim razie powinniśmy omówić z nim nasz projekt. Najlepiej porozmawiać z co najmniej czterema architektami. Wtedy będziemy mogli porównać wszystkie pozycje. Ocenimy, który architekt zaprojektuje nasze marzenia, dopasowane do naszych potrzeb i w przystępnej cenie.

Jak pracować z architektami

Architekci zaprojektują nasze wymarzone domy. Jest kimś, komu powinniśmy ufać. Będziemy musieli zainwestować dużo pieniędzy, nie tylko w projektowanie, ale także w budowę. Musimy więc umieć nawiązywać dobre kontakty z architektami.

Zwróć uwagę na to, czy architekt jest otwarty, czy cierpliwie słucha naszych pomysłów i czy wyczerpująco odpowiada na pytania. Wtedy współpraca powinna przebiegać pomyślnie. Problemy z komunikacją mogą wpłynąć na cały projekt. Dlatego wybierając architekta, musimy na nim polegać. Obie strony powinny czuć się komfortowo.

Przygotuj krótkie wprowadzenie

To bardzo ważny krok. Pozwala określić, czego chcemy i potrzebujemy w naszych domach. Warto też wziąć pod uwagę nasz budżet. Zdefiniujmy nasze ulubione style. W ten sposób przygotujemy doskonały briefing.

Zanim spotkamy się z architektem lub projektantem wnętrz, zastanówmy się nad niektórymi elementami wystroju. Styl i estetyka domu to bardzo indywidualna sprawa. Czasami trudno nam opisać, co lubimy, dopóki tego nie zobaczymy. Przejrzyjmy więc zdjęcia w magazynach, na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

Jak wybrać architekta?
Jak wybrać architekta?

Zastanówmy się, jaki materiał lubimy. Czy chcemy łatwej w utrzymaniu cegły, charakterystycznego drewna i kamienia, czy półprzemysłowej blachy falistej? Zobaczmy, jaki styl lubimy. Czy wolimy tradycyjny domek z solidnymi kolumnami i werandami, czy nowoczesny szklany dom, który łączy się bezpośrednio z ogrodem? Przyjrzyjmy się, jaki rodzaj pokoju najbardziej nam się podoba. Sami zdecydujemy, czy postawić na układ otwarty, czy bardziej formalny układ pomieszczeń. Na koniec zweryfikujmy charakterystykę naszej społeczności. Zobacz, jakie style, jakie materiały są popularne i czy dom jest duży czy mały.

Musimy również wziąć pod uwagę nasz styl życia i potrzeby rodzinne. Czy mamy dużą rodzinę? Czy wszyscy członkowie rodziny potrzebują oddzielnych sypialni? Czy chcemy osobny pokój? Czy mamy członków rodziny, którzy potrzebują lub chcą mieć własne udogodnienia? Mówimy tu głównie o starszych rodzicach lub nastolatkach. Jak długo będziemy mieszkać w tym domu? Włączmy do naszych programów elementy odpowiadające naszym przyszłym potrzebom, które zmieniają się wraz z wiekiem. Gdzie będą się bawić nasze dzieci? Jeśli mamy małe dzieci, musimy cały czas o nie dbać. Ile łazienek potrzebują? Gdzie powinny być?

Pamiętajmy o pokojach, które odpowiadają naszemu stylowi życia i potrzebom. Po pierwsze chodzi o kuchnię, garderobę, domową siłownię, pomieszczenie na narzędzia i sprzęt ogrodniczy, pralnię oraz miejsce we wnętrzu na dodatkowe rzeczy, których aktualnie nie potrzebujemy, a które chcielibyśmy mieć.

Skupmy się na naszych potrzebach audiowizualnych. Czy lubimy grać muzykę w ogrodzie iw różnych pomieszczeniach domu? Czy kino domowe powinno być ustawione w konkretnym pokoju, czy w innym? Czy możemy korzystać z internetu i telewizji satelitarnej?

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %