Gdzie można oddać ubrania dla dzieci, aby pomóc potrzebującym?

Dzieci rosną, a ubrania, które noszą, mogłoby się wydawać, kurczą się w oczach. Szafa pęka w szwach od odzieży, która jest już za mała i niepotrzebnie zajmuje cenne miejsce w szufladach i na wieszakach. Co zrobić w tej sytuacji? Wyrzucić szkoda, bo przecież ubranka dziecięce kosztowały majątek, a niektóre z nich założone były tylko kilka razy i są w idealnym stanie. Lista instytucji i organizacji zajmujących się wsparciem osób potrzebujących jest długa, a sposoby przekazania odzieży można mnożyć. Sprawdźmy, gdzie można oddać ubrania dla dzieci, aby trafiły w dobre ręce.

Jakie ubrania dla dzieci można oddać?

Oddać możemy wszystkie ubrania, z których wyrosła już nasza pociecha. Ubrania wierzchnie, obuwie, swetry, spodnie, sukienki, oraz ubranka dla niemowląt. Warto jednak pamiętać, aby oddawane ubrania były czyste, czyli wyprane, oraz w dobrym stanie. Jeśli zamierzamy podarować odzież używaną po swoim dziecku, postawmy się w roli obdarowanego i zadajmy sobie pytanie: czy chciałbym otrzymać taką odzież? Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, z pewnością osoba obdarowana będzie zadowolona z prezentu.

Dom samotnej matki

Są takie sytuacje, kiedy matki nie stać na zrobienie wyprawki dla dziecka, którego oczekuje. Często takie mamy można spotkać w domu samotnej matki, gdzie otoczone opieką państwa, oczekują na narodziny swojej pociechy, bądź już urodziły i znalazły się z dzieckiem w tym miejscu z przyczyn losowych. Nie ma co liczyć na to, że kobieta znajdująca się w sytuacji, kiedy musi sama mierzyć się z przeciwnościami losu i sprawami bardzo przyziemnymi, dysponuje tak dużymi finansami, że może swobodnie zakupić wyprawkę, lub nowe ubrania dla swojego maluszka. Możemy wywołać uśmiech na twarzy mam przebywających w placówce, darując im niepotrzebne nam już ubrania dla dziecka, które dla nich są na wagę złota. W domu samotnej matki można oddać ubranka dla niemowląt, oraz dzieci małoletnich.

Dom Dziecka

Państwowe placówki opiekuńcze dysponują dość ograniczonymi środkami, dlatego cyklicznie zgłaszają chęć przyjęcia ubrań dla dzieci. Może się zdarzyć, że z marszu nie będziemy mogli oddać tam ubrań, ponieważ konkretna placówka ogłasza sezonowe zbiórki odzieży. Warto przed zawiezieniem ubrań do konkretnego Domu Dziecka zadzwonić tam i zapytać, czy od razu można przywieźć ubrania dla dziecka. Pamiętajmy, że w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, czyli Domach Dziecka zgodnie z ustawą, przebywają starsze dzieci, czyli te, które ukończyły 10 rok życia. Dlatego, jeśli dysponujemy ubraniami dla młodszych dzieci, placówka raczej nie będzie chciała ich przyjąć.

Fundacje i organizacje kompletujące paczki dla osób potrzebujących

Z pewnością w każdym większym mieście znajduje się oddział placówki zajmującej się zaopatrzeniem osób potrzebujących. To właśnie pracownicy i wolontariusze tych organizacji kompletują świąteczne i okolicznościowe paczki dla rodzin, które są w trudnej sytuacji życiowej i finansowej. Wpisując odpowiednią frazę w wyszukiwarkę, bądź dzwoniąc do Urzędu Miasta, bądź Urzędu Gminy z pewnością odnajdziemy najbliższy oddział, który będzie wdzięczny za dary w postaci ubrań dla dzieci.

Kontenery PCK

Każdy z nas zna żółte kontenery PCK z oznaczeniem czerwonego krzyża. Narosło wokół nich sporo mitów, ponieważ przez kilka lat kontrolę nad kontenerami roztaczała firma prywatna. Obecnie jednak jest to pewna opcja na to, że wrzucone tam ubrania trafią do potrzebujących maluchów, ponieważ PCK odzyskało pełną kontrolę nad kontenerami. Ubrania pochodzące z kontenerów są przeglądane, segregowane, a następnie te nadające się do wykorzystania trafiają do potrzebujących, natomiast reszta zostaje poddana recyklingowi. Pamiętajmy, że kontenery PCK oznaczone są logiem Polskiego Czerwonego Krzyża, natomiast wszystkie pozostałe należą do firm prywatnych. Do kontenerów PCK możemy wrzucić ubrania dla dzieci i obuwie, ale także pościel dziecięcą, oraz zabawki.

Można oddać bezpośrednio do rąk własnych

Gdzie można oddać ubrania dla dzieci, aby pomóc potrzebującym?Dobrą opcją oddania ubranek dziecięcych jest podarowanie ich osobie potrzebującej, którą znamy osobiście, lub znają ją nasi znajomi. Poczta pantoflowa działa nadal nad wyraz prężnie i z ust do ust przekazywane są naprawdę przydatne wieści. Warto zapytać swoich znajomych i rodzinę, czy ktoś nie potrzebuje ubranek dziecięcych, zanim wyrzucimy je do kosza, bądź zaniesiemy w kolejnym już pudle na strych. Kolejnym sposobem jest wystawienie ogłoszenia w serwisie społecznościowym typu Facebook, ponieważ znalezienie lokalnych grup zrzeszających młode mamy jest banalnie proste. Znajdując grupę otwartą, od razu możemy zamieścić właściwy wpis, natomiast grupa zamknięta wymaga zaakceptowania. Zazwyczaj to tylko formalność i po kilku godzinach można zamieścić wpis. Innym sposobem jest wystawienie paczki z ubraniami za przysłowiową złotówkę na popularnych portalach sprzedażowych. Spośród wielu płatnych, można wyłuskać również te, w których ogłoszenie zamieścimy całkowicie za darmo. Pamiętajmy tylko o dokładnym opisaniu tego, co chcemy podarować wraz z rozmiarem ubranek i obuwia i miejscowością w razie odbioru własnego.