Breaking News

Czym jest wszywka alkoholowa i ile kosztuje?

Czym jest wszywka alkoholowa i ile kosztuje?

0 0

Współcześnie, ludzie żyją coraz szybciej. Więcej pracy, obowiązków, atrakcji – wspomniane rzeczy wpływają na nasze samopoczucie. Stąd też bardzo często obserwuje się upowszechnianie zjawiska, jakim jest stres. Jego skutki, o których wspomnimy w dalszej części artykułu, powodują, że człowiek pragnie je jakoś złagodzić. Są to najczęściej wszelkiego rodzaju używki, czy też różne zachowania. Wydawać się może, że pojęcia muszą być interpretowane w negatywnym stosunku, jednak wcale tak być nie musi.

Wiele ludzi próbuje odreagować nadmierne emocje poprzez wysiłek fizyczny czy też inne nawyki, które mogą poprawić ich samopoczucie, a zarazem być pozytywne dla zdrowia. Większości jednak przypadków niestety nie są to odpowiednie nawyki. Najczęściej ludzie uciekają się do papierosów oraz alkoholu. Szczególnie to zjawisko nasiliło się w drugiej połowie XX wieku, gdy to ciężkie warunki skutkowały szerzeniem się między innymi alkoholizmu. Dziś, nałóg ten jest na szczęście dużo mniej powszechny, dzięki chociażby ośrodkom odwykom dla alkoholików czy też powstającym wciąż nowym wynalazkom pomagającym w zwalczaniu omawianej patologii. Jednym z nich jest wszywka alkoholowa Esperal https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/ . Czym ona jest?

Sprawdzona metoda na rynku

Wszywka alkoholowa jest już starym, dobrze znanym sposobem, która zapewnia skuteczną pomoc w zwalczaniu alkoholizmu. Główny związek wchodzący w jej skład, disulfiram, został odkryty już w latach 40. XX wieku. Dzięki swoim specyficznym właściwościom zaburza on metabolizm alkoholu etylowego. Hamuje on bowiem działanie grupy enzymów zwanej dehydrogenazą aldehydową. Skutkiem tego jest brak możliwości przekształcenia przez organizmów toksycznego aldehydu octowego w kwas octowy. Wywołuje to różne objawy zatrucia, takie jak choćby nudności, wymioty, bóle głowy czy też podwyższone tętno. W Polsce był on wykorzystywany już od kilkudziesięciu lat w leczeniu uzależnień od alkoholu. Jako, że okazał się on skuteczny, zajął on pozycję innych popularnych leków, jak na przykład środki zawierające opium. Jak jednak stosuje się wszywki alkoholowe zawierające disulfiram?

Stałe działanie przyspieszające leczenie

wszywka-alkoholowa-PoznańWszywki alkoholowe są alternatywą dla stosowania disulfiramu doustnie. Metoda ich użycia polega na umieszczeniu kilku tabletek w różnych miejscach ciała, podskórnie. Zabieg ten wykonywany jest przez wykwalifikowanego lekarza oraz wykonuje się go raz na kilka miesięcy. Jest to metoda dodatkowa stosowana w odwyku alkoholowym, jednak znacznie przyspiesza czas leczenia. Jej działanie objawia się, gdy chory spożyje daną ilość alkoholu. Wtedy też dochodzi już do wspomnianych wcześniej objawów zatrucia aldehydem octowym, przez co osoba poddana terapii czuje się źle. Stan ten powinien powstrzymać ją od dalszego spożywania alkoholu oraz zniechęcić do kolejnej próby napicia się. Niestety jednak, nie mamy pełnej pewności, że tak się stanie, dlatego też wszywka alkoholowa Esperal nie jest zalecana przez ośrodki leczenia alkoholizmu jego główna metoda zwalczania wspomnianego uzależnienia. Wszywka alkoholowa bowiem stanowić może jedynie uzupełnienie profesjonalnej terapii alkoholowej. Warto jednak omówić jeszcze jeden ważny aspekt, jakim jest cena. Zależnie od prywatnego ośrodka leczenia alkoholizmu oraz miejsca, w jakim się znajduje, koszty oscylują w granicach 700 do 1200 złotych za wykonanie zabiegu. Koszt samego leku wynosi jedynie kilkadziesiąt złotych, stąd jest on nieporównywalnie tańszy. Warto się więc zdecydować?

 

 

Alternatywy dla wszywek alkoholowych

Istnieje wiele innych, często tańszych, a nawet skuteczniejszych sposobów leczenia alkoholizmu. W Polsce istnieje wiele terapii, które dodatkowo są bezpłatne. Trwają one zazwyczaj około dwóch lat, podczas których chory poddawany jest psychoterapii. Metoda ta jest jedną z najbardziej skutecznych, gdyż kontrolowana jest przez specjalistów, który mają nie tylko wiedzę, ale też odpowiednie środki do zwalczenia nałogu. W razie przypadku zaawansowanego alkoholizmu i ryzyka utraty życia, osoba może być także skierowana do szpitala, gdzie leczenie będzie odbywać się w zamknięciu. Problem uzależnienia bowiem zakorzeniony jest głęboko w psychice człowieka, stąd leczenie na zasadzie psychoterapii powinno być pierwszorzędne. Istnieje jednak wiele leków, która pomogą choremu wyeliminować czynniki, które stawiają go pod presją do spożycia alkoholu. Należy do nich przykładowo benzodiazepin. Umożliwia on zahamowanie lub złagodzenie niepożądanych reakcji organizmu na odwyk alkoholowy: stany lękowe, drgawki czy też nerwowość. Najważniejszą rzeczą, a zarazem najtrudniejszą w leczeniu alkoholizmu jest jego rozpoczęcie. Człowiek musi sobie uświadomić o swoim problemie, co jest zazwyczaj dość kłopotliwe. W razie jednak, gdy dochodzi do oporu przy próbie wysłania chorego do ośrodka leczenia uzależnień, warto skorzystać z pomocy wszelakich instytucji, szczególnie, gdy dochodzi do aktów agresji. Alkoholizm być może nie jest już tak samo poważnym problemem, jak dawniej, jednak wciąż potrafi doprowadzić do zniszczenia rodziny, stracenia pracy i innych problemów. Nie pozwólmy, by tak się stało i podejmijmy odpowiednie kroki w pokonaniu go!

Odoklinika esperal Poznań
Lęborska 47
60-431 Poznań
515008059
www.odoklinika.pl

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %