Breaking News

Jak wybrać najlepsze miejsce dla seniora?

Jak wybrać najlepsze miejsce dla seniora?

0 0

W Polsce, podobnie jak w pozostałych krajach Europy mamy do czynienia z procesem starzenia się społeczeństwa. Naukowcy przewidują, że jeśli nie uda nam się odwrócić tej tendencji, to w ciągu dwóch dekad osoby powyżej 65 roku życia będą stanowiły nawet 25% mieszkańców naszego kraju. Bez wątpienia starzejące się społeczeństwa stanowią problem globalny, który dotyczy większości krajów wysoko rozwiniętych. Jednak oprócz działań na poziomie państwowym, coraz częściej to rodziny muszą podejmować rozmaite decyzje, aby zapewnić swoim rodzicom i dziadkom godną i bezpieczną starość. Zdarzają się sytuacje, które wymagają umieszczenia seniorów w specjalistycznych ośrodkach, np. w prywatnym domu opieki. Jaki wybrać? Czego możemy oczekiwać od personelu w takim miejscu? Na co zwrócić uwagę?

Trudne decyzje

Kiedy dotyka nas problem związany z zapewnieniem opieki nad starszymi rodzicami lub dziadkami, najczęściej musimy pokonać pewne dylematy. Przez całe lata funkcjonowało przekonanie, że skoro rodzice poświęcili tyle trudu i włożyli tyle serca w opiekę nad dzieckiem, to na starość powinni otrzymać podobną pomoc od swoich pociech. Niewątpliwie jest to uzasadnione moralnie i racjonalnie przekonanie, jednak w dzisiejszych czasach nie musi się wiązać ze wspólnym zamieszkaniem lub prawie całodobowymi wizytami u rodziców, potrzebujących naszego wsparcia. Obecnie doskonałą opiekę zapewnić mogą prywatne domy opieki. Jeśli również do takiego rozwiązania nie jesteśmy przekonani, warto zapoznać się z możliwościami, jakie oferują domy dla seniorów.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Zanim podejmiemy decyzję o tym czy umieścić starszą osobę w prywatnym domu opieki zwykle rozważamy kilka najważniejszych aspektów. Jednym z tych, które powinny stanowić podstawę dla tak ważnej decyzji, jest kwestia zapewnienia seniorowi bezpieczeństwa i odpowiedniej opieki medycznej. Zazwyczaj to właśnie choroby i rozmaite schorzenia stają się najważniejszym powodem, dla którego poszukujemy profesjonalnej opieki dla swoich bliskich. Prywatne domy opieki zatrudniają wykwalifikowane pielęgniarki, opiekunów, lekarzy i rehabilitantów. Umieszczając seniora w takim miejscu możemy być pewni, że 24 godziny na dobę będzie pod opieką osób, mających ogromne doświadczenie w opiece nad osobami starszymi. Prywatne domy opieki są również wyposażone w sprzęty, często znacznie wyższej jakości niż w państwowych placówkach medycznych. Rehabilitanci pracujący w tego typu ośrodkach wkładają wiele pracy w systematyczne, często codzienne ćwiczenia, poprawiające stan swoich podopiecznych. W wielu prywatnych placówkach, przeznaczonych dla seniorów zatrudnieni są także dietetycy, przygotowujący często specjalistyczne menu. Na tej podstawie kucharze codziennie szykują posiłki, bogate w najważniejsze dla danej osoby składniki. Zdarzają się także prywatne domy opieki, w których na stałe zatrudnia się psychologów. Starsze osoby mogą wówczas uczestniczyć w spotkaniach z psychologiem, który wspiera ich kondycję psychiczną.

 

Polecamy:

 

 Czas spędzany z rodziną

Kiedy sytuacja zmusza nas do rozważań na temat umieszczenia seniora w prywatnym domu opieki zastanawiamy się również nad tym, jak zapewnić bliskiej osobie częsty kontakt z rodziną. Z tego powodu wybierając miejsce, w którym zamieszkać ma senior niezwykle ważna jest lokalizacja. Na pewno dużą radość sprawiają seniorom piękne okolice, cudowne widoki i panujący wokół spokój. To powód, dla którego prywatne domy opieki powstają często z dala od miasta. Jednak warto wziąć również pod uwagę kwestię dojazdów. Z pewnością łatwiej jest zorganizować częste odwiedziny, kiedy nowe miejsce zamieszkania bliskiej osoby nie będzie zbyt odległe. Wspaniałym rozwiązaniem wydają się w związku z tym prywatne domy opieki zlokalizowane na obrzeżach miast. Pozwalają na częste wizyty, a jednocześnie zapewniają spokój mieszkańcom.

Kluczowe opinie

Podczas rozważań na temat wyboru najlepszego miejsca dla starszej osoby, dobrze jest także odwiedzić wybrane domy opieki. Pewne rozwiązania, np. architektoniczne warto zweryfikować na miejscu. Zdecydowanie dobrym pomysłem jest także osobiste spotkanie z pracującymi w wybranym ośrodku opiekunami i lekarzami. Wiele osób nie wyobraża sobie podjęcia ostatecznej decyzji bez sprawdzenia opinii na temat prywatnego domu opieki, którego usługi rozważają. Warto wówczas polegać nie tylko na opiniach dostępnych w Internecie, ale skontaktować się również z osobami, których bliscy mieszkają w wybranym domu seniora. To właśnie ich opinie mogą zaważyć na ostatecznej decyzji. Czasem ciężko wyobrazić sobie umieszczenie tak bliskich osób, jak rodzice czy dziadkowie w specjalistycznym ośrodku. Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie sprostać trudom opieki nad starszą osobą, tym bardziej jeśli dotknęła ją poważna choroba. Warto wówczas wziąć sobie do serca fakt, że zapewnienie profesjonalnej, całodobowej opieki to rozwiązanie najbezpieczniejsze dla bliskiej osoby, zapewniające również nam spokojny sen. Odwiedziny w prywatnych domach opieki są w zasadzie nieograniczone, więc o stały kontakt z seniorem nie trzeba się w żadnym razie obawiać. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %