Breaking News

Co może sprawdzić detektyw?

Co może sprawdzić detektyw?

0 0

Co może sprawdzić detektyw? Usługi detektywistyczne z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Z agencji detektywistycznych najczęściej korzysta się w celu zdobycia dowodów w różnego typu postępowaniach sądowych, jak rozwodowych, karnych, cywilnych, spadkowych czy gospodarczych. Niekiedy osoby prywatne wynajmują detektywa aby odnaleźć zaginioną osobę lub rozwiązać jakąś tajemnicę. Pracę detektywa https://www.24detektyw.pl często porównuje się z tą, przedstawiana w paradokumentach czy filmach. Prawda o pracy tej grupy zawodowej jest znacznie inna. Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, biuro detektywistyczne bardzo nieliczne prawa i sposoby, aby gromadzić potrzebne informacje. Co może sprawdzić detektyw? Na czym polega jego praca?

Kto może zostać detektywem?

Nie każdy może zostać detektywem. Decydują o tym ściśle określone przez kodeks cywilny warunki. Osoba, która planuje założyć biuro detektywistyczne musi spełniać kilka kryteriów. Ubiegając się o licencję detektywistyczną należy:

 • ukończyć 21 rok życia oraz posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
 • posiadać obywatelstwo polskie lub obywatelstwo kraju należącego do Unii Europejskiej,
 • posiadać zdolność do wykonywania czynności cywilno-prawnych,
 • posiadać status osoby niekaranej oraz nie być osobą, przeciwko której toczy się czynny proces w sprawie o popełnienie przestępstwa,
 • nie posiadać dyscyplinarnego zwolnienia z różnych organów bezpieczeństwa, jak Policja, ABW czy Straż Graniczna,
 • posiadać poświadczoną, pozytywną, pisemną opinię komendanta Policji z rejonu zamieszkania,
 • posiadać orzeczenie lekarskie, które mówi o odpowiednich predyspozycjach psychicznych do wykonywania zawodu,
 • odbyć szkolenie, który dotyczy różnych zagadnień, jak ochrona danych osobowych, obowiązków i praw detektywa oraz zasad świadczenia takich usług.

Jakie uprawnienia posiada detektyw – co może sprawdzić detektyw?

Biuro detektywistyczne, zgodnie z obowiązującym prawem, może prowadzić działania mające na celu pozyskiwanie, przetwarzanie oraz przekazywanie zgromadzonych informacji o osobach czy zdarzeniach, których dotyczy sprawa. Podstawą do rozpoczęcia pracy jest zawiązanie umowy z osobą zlecającą obserwację. Działanie detektywa opiera się głównie na obserwacji i ewentualnym pozyskiwaniu danych z różnych źródeł. Praca nie może przybierać formy, która jest zarezerwowana wyłącznie dla organów państwowych, czyli policji i innych instytucji.

Detektyw, w świetle prawa, dzięki posiadanej licencji ma prawo obserwować osobę w miejscu publicznym i tylko tam ma prawo do dokumentowania jej wizerunku. Wtargnięcie do prywatnego mieszkania, zakładanie podsłuchów czy urządzeń GPS jest niedozwolone i niezgodne z prawem.

Jakie sprawy może prowadzić detektyw?

 • dotyczące powiązań między między osobami,
 • dotyczące spraw gospodarczych, jak zdolność finansowa (alimenty), wiarygodność potencjalnego kontrahenta, czy informacje dotyczące spraw spadkowych,
 • dotyczące konkurencji między firmami, takich jak przywłaszczenie nazwy bądź znaków towarowych lub nieuczciwych działań na szkodę firmy,
 • prześwietlanie spraw dotyczących wniosków o wypłacenie odszkodowania za szkodę, które zgłaszane są do zakładów ubezpieczeń,
 • dotyczące poszukiwania zaginionych osób lub też własności przedmiotowej,
 • dotyczących gromadzenia informacji w procesach karnych.

Co może sprawdzić detektyw? Obowiązki rzetelnej agencji detektywistycznej

Co może sprawdzić detektyw?
Co może sprawdzić detektyw?

Dobry i uczciwy detektyw, który posiada licencję, podczas wykonywania czynności powinien kierować się etyką swojego zawodu oraz interesem klienta. Wszelkie działania, jakie podejmuje powinna charakteryzować rzetelność i staranność. Najważniejsze jest przestrzeganie przez niego prawa i zasad, jakie są nałożone zgodnie z kodeksem cywilnym. Jeśli klient wymusza na nim wykonanie jakichkolwiek działań, które naruszałyby możliwy zakres pracy detektywa, zobowiązany jest odmówić podjęcia takich czynności.

Zakazane dla pracy detektywa jest naruszanie wolności i praw osoby, w sprawie której toczy się śledztwo. Dodatkowo detektyw nie może stosować żadnych technologicznych gadżetów do gromadzenia i przetwarzania danych. Polskie prawo nie reguluje rodzaju spraw, które można powierzyć pracy detektywa, natomiast określa jakie metody są zakazane. Detektyw, wraz z uzyskaniem uprawnienia jest zobligowany do zachowania tajemnicy, która dotyczy rodzaju prowadzenia sprawy, źródeł pozyskiwania informacji, a także wszelkich okoliczności, o których dowiedział się podczas gromadzenia danych.

Po zakończeniu prowadzonej sprawy, detektyw szczegółowo prezentuje kontrahentowi wyniki śledztwa i omawia każdy dzień pracy krok po kroku. Dodatkowo sporządza pisemny raport, w którym opisany zostaje stan faktyczny, okres prowadzenia działań, a także wykonane czynności w celu zdobycia informacji.

Co może sprawdzić detektyw? Podsumowanie

Praca detektywa to zadanie wymagające nie tylko dużej cierpliwości, ale również dostępu do szybkich i wiarygodnych źródeł informacji. Detektyw musi być umiejętnym obserwatorem, zachowującym anonimowość i nie zwracającym na siebie uwagi w tłumie, co jest kluczowe dla skuteczności prowadzonych działań. Jednym z wyzwań w tej profesji są również ograniczenia prawne, które regulują działalność agencji detektywistycznych. Mimo tych przeszkód, biura detektywistyczne są skuteczne w realizacji zleceń, podejmując się nawet najbardziej skomplikowanych spraw. Detektywi wykorzystują swoje umiejętności, doświadczenie oraz szeroką wiedzę prawną, aby efektywnie rozwiązywać zlecone im zadania, jednocześnie przestrzegając obowiązujących przepisów i zachowując etykę zawodową.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %