Breaking News

Kategorie jachtów żaglowych

Kategorie jachtów żaglowych

0 0

Kategorie jachtów żaglowych – głównym celem każdego jachtu jest aktywny tryb życia i ekscytujące podróże. Regaty, wycieczki wzdłuż wybrzeża, długie rejsy są bardzo popularne na całym świecie. Wszystkie jachty można warunkowo podzielić na motorowe i żaglowe. Jednocześnie większość nowoczesnych żaglowców wciąż jest wyposażona w silniki.

Kategorie jachtów żaglowych

Różnorodność jachtów żaglowych jest niesamowita. Wygląd, wyposażenie, wnętrza, nie istnieją dwa zupełnie identyczne jachty. Nawet typowe jednostki nie są do siebie podobne, ponieważ każdy właściciel stara się przerobić jacht, aby wyposażyć go dla siebie.

Jachty żaglowe są klasyfikowane według szeregu parametrów:

 • Cel – jacht wyścigowy, sportowy lub wycieczkowy.
 • Liczba kadłubów – z jednym, dwoma lub trzema kadłubami.
 • Materiał obudowy – stal, aluminium, drewno.
 • Status statku – prywatny lub czarterowy (dzierżawiony).

Jak widać z tej listy, istniejąca różnorodność jachtów żaglowych pozwala na wybór jednostki o dowolnym przeznaczeniu.

Każdy z powyższych parametrów ma swoje własne niuanse:

 • Jachty rekreacyjno-wypoczynkowe posiadają lekką konstrukcję, nie ma tu miejsca do przechowywania większych zapasów jedzenia i wody. Natomiast sprzęt nawigacyjny został tak zaprojektowany, aby można było zobaczyć akwen.
 • Jachty wycieczkowe mają solidną konstrukcję, mogącą przewozić zapasy (woda, paliwo, żywność itp.). Pomieszczenia dają możliwość efektywnego wypoczynku załogi.
 • Jachty przybrzeżne mają ograniczone udogodnienia i niewielkie zapasy zaopatrzenia, co pozwala spędzić dzień na wycieczce w pobliżu zatoki.

Klasyfikacja jachtów żaglowych według wielkości

Kategorie jachtów żaglowych
Kategorie jachtów żaglowych

Mini jachty żaglowe

Te kompaktowe jachty żaglowe zwykle nie przekraczają 10 metrów długości lub 30 stóp i często mogą być modelami bez napędu. Używane do krótkich rejsów lub wyścigów żeglarskich. Mogą być wyposażone w kabinę.

Małe jachty żaglowe

Ten typ jednostki ma długość od 10 do 18 metrów (30-56 stóp), posiada kabinę i nadaje się do regat i rejsów, w tym na otwartym morzu. Do tej kategorii należą popularne jachty żaglowe wycieczkowe. Świetne dla początkujących żeglarzy.

Średnie i duże jachty żaglowe

Ograniczona długość do 24 metrów (do 70 stóp), z wykończeniem wyższej jakości, ten typ jachtu jest bardzo wygodny w podróży. Samodzielne kierowanie takimi jachtami jest bardzo trudne, wymagana jest załoga.

Klasyfikacja jachtów żaglowych ze względu na przeznaczenie

Każdy jacht żaglowy ma swoje przeznaczenie. Jednostki tego typu dedykowane są do dwóch rodzajów użytkowania – regat i rejsów.

 • Regatowy jacht żaglowy jest całkiem odpowiedni na wycieczkę morską. Klasyfikacja opiera się na przeznaczeniu jachtu, które zostało pierwotnie określone podczas projektowania jednostki.
 • Jachty wyścigowe przeznaczone są do uprawiania sportu. Najważniejsze jest tu lekki kadłub, szerokie nadbudówki żagli i rozbudowany zakres regulacji. Zwiększa to prędkość statku i zwiększa jego zwrotność.
 • Rejsowe jachty żaglowe mają z reguły długość 10-15 metrów, kokpit znajduje się pośrodku. Ich głównym celem są rejsy na różne odległości, dlatego statki tego typu są poszukiwane wśród żeglarzy preferujących spokojne wakacje.

Do wielodniowych regat wykorzystywane są sportowe jachty żaglowe. Ich główną różnicą w stosunku do jachtów regatowych jest obecność niewielkich, ale wygodnych kabin dla załogi. Nowoczesne jachty żaglowe są często wyposażone w sprzęt nawigacyjny i silniki pomocnicze.

Kategorie jachtów żaglowych ze względu na odległość od wybrzeża

Wszystkie jachty żaglowe można podzielić na dwa główne typy – rekreacyjne i zdatne do żeglugi. W pierwszym przypadku statek służy do podróżowania wzdłuż wybrzeża, w drugim do żeglugi po pełnym morzu.

Szczegółowa klasyfikacja obejmuje 4 główne kategorie jachtów:

 • Kategoria A. Jacht żaglowy oceaniczny przeznaczony do długich rejsów, w tym w niesprzyjających warunkach pogodowych. Jednostki oceaniczne są całkowicie autonomiczne, nie boją się wiatrów większych niż 8 stopni w skali Beauforta, ani fal o wysokości 4 metrów. Na takim statku można przepłynąć dowolny ocean.
 • Kategoria B. Jachty żaglowe pełnomorskie używane do żeglugi na pełnym morzu w sprzyjających warunkach pogodowych (siła wiatru nie większa niż 8 m/s, wysokość fali nie większa niż 4 m).
 • Kategoria C. Jachty do żeglowania przybrzeżne po rzekach, jeziorach, zatokach i wodach przybrzeżnych.Ta kategoria obejmuje jachty żaglowe przystosowane do żeglugi przybrzeżnej, gdzie wiatr nie przekracza 6 stopni w skali Beauforta, a fale rzadko przekraczają 2 metry.
 • Kategoria D. Jachty żaglowe na wody osłonięte służą do żeglugi po spokojnych wodach – rzekach, jeziorach, kanałach. Do tego typu należą jachty, które służą do pływania po osłoniętych wodach śródlądowych. Zaprojektowany z myślą o sile wiatru, nie większej niż 4 stopni w skali Beauforta i wysokości fali do pół metra. Statki na długie rejsy wyróżniają się mocnymi, ciężkimi kadłubami, dużymi powierzchniami do przechowywania zapasów paliwa, wody pitnej i prowiantu.

Kategorie jachtów żaglowych ze względu na liczbę kadłubów

Ze względu na liczbę kadłubów jachty żaglowe dzielą się na jednokadłubowe, dwukadłubowe (katamarany) i trójkadłubowe (trimarany). Dwie ostatnie opcje są bardzo popularne ze względu na ich stabilność i niezawodność. Jednokadłubowe jachty żaglowe wyposażone są w specjalny balast na dnie kadłuba. Używany jest również lekki wodolot (miecz). W zależności od warunków atmosferycznych miecz można przesuwać po bokach łodzi.

Materiał obudowy

Zdecydowana większość jachtów żaglowych ma kadłub wykonany z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego. Rzadziej używany jest metal. Na długie rejsy preferowany jest jacht z mocnym metalowym kadłubem. Najpopularniejszym materiałem obudowy jest plastik. Nie tylko zmniejsza wagę statku, ale jest również znacznie tańszy niż inne opcje. Wybór jachtu żaglowego to trudne i odpowiedzialne zadanie.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %