Breaking News

Lombard - wszystko, co powinniśmy wiedzieć na jego temat

Lombard – wszystko, co powinniśmy wiedzieć na jego temat

0 0

Lombardy już od niepamiętnych czasów działają w całej Polsce i na świecie i choć forma ich działalności zmieniała się wraz z aktualnymi trendami, od zawsze przyświecał im jeden cel – dawanie ludziom możliwości szybkiego pozyskania gotówki poprzez sprzedanie lub zastawienie własnych przedmiotów. Bez większych formalności, zaciągania mocno zobowiązującej pożyczki czy czegokolwiek w tym stylu. Jak funkcjonuje każdy lombard w Warszawie i w innych miastach Polski? Jakie są zalety sięgania po niego, a z jakimi wadami musimy się liczyć? To wszystko przedstawimy w naszym krótkim poradniku.

Jak działa lombard w Warszawie?

Działalność lombardu w Warszawie sprowadza się przede wszystkim do oferowania przez niego gotówki pod zastaw wartościowych przedmiotów. Jako klienci przychodzimy zatem ze swoimi rzeczami, po czym następuje ich wycena, dokonywana w sposób subiektywny przez pracownika. Jeżeli finalnie ją zaakceptujemy, będziemy zawierali umowę, na bazie której celem ponownego otrzymania przedmiotów będziemy musieli zwrócić pożyczoną kwotę wraz z odsetkami, koniecznie w z góry określonym terminie. Jeżeli nie uda nam się dotrzymać warunków współpracy, lombard w Warszawie będzie mógł sprzedać nasz przedmiot za dowolną kwotę – nie będziemy już bowiem mieli do niego prawa.Większość lombardów prowadzi również inną usługę – skupu przedmiotów. Możemy więc do niego przynieść wszystko to, co mamy, a czego po prostu nie potrzebujemy – dokładnie w taki sposób, jak to jest w przypadku zastawiania, zostanie to odpowiednio wycenione, a następnie otrzymamy za to gotówkę. Bez potrzeby czekania na nią, ale i bez konieczności spełnienia dodatkowych formalności.

Zalety sięgania po usługi lombardu w Warszawie

Istnieje wiele powodów, dla których każdy lombard w Warszawie cieszy się tak dużym zainteresowaniem ze strony ludzi, a co chwila można zobaczyć inne tego typu miejsce otwierane w regionie “bez większej konkurencji”. Wynika to przede wszystkim z wielu jego zalet, spośród których wyróżnić można:

  • szybki dostęp do gotówki – często wystarczy zaledwie kilkanaście minut, abyśmy weszli w posiadanie gotówki. Wszystko zależy od tego, ile przedmiotów zostawiamy pod zastaw (albo też sprzedajemy). To właśnie to definiuje czas, jaki pracownik będzie musiał poświęcić ich wycenie;
  • przyjmowanie wszystkiego, co ma wartość – lombardy są zwykle bardzo elastyczne pod kątem przyjmowanych przez siebie przedmiotów. Zanieść do nich można gry, muzykę, książki, biżuterię ale też wszelkiego rodzaju elektronikę. Wiele z nich kupuje nawet… sprzęt AGD oraz samochody! Wszystko zależy od konkretnego lombardu – jeśli jeden nie przyjmie naszych przedmiotów, warto spróbować w drugim;
  • brak większych formalności – w przypadku lombardów i pozostawienia przedmiotu pod zastaw, wystarczy zwykle pokazanie dowodu osobistego i szybkie spisanie umowy. Przy sprzedawaniu przedmiotów tego typu formalności są porzucone na rzecz szybkiej transakcji.

Oczywiście lombard w Warszawie nie powstał wyłącznie z myślą o osobach planujących coś sprzedać, ale również i o tych chcących coś zakupić. Będąc nimi, odczujemy przede wszystkim bardzo atrakcyjne ceny, które niejednokrotnie stanowią zaledwie ułamek kwoty, jaką musielibyśmy zapłacić za dany przedmiot w nowej jego formie.

Wady płynące z korzystania z lombardów

Nie ma na świecie rzeczy i miejsca, które miałyby tylko zalety – nie inaczej jest w przypadku lombardu. Zostawiając w nim przedmioty pod zastaw musimy liczyć się z tym, że wcale na tym nie zyskamy – wręcz przeciwnie, każdy lombard w Warszawie pobiera sowitą prowizję za świadczone przez siebie usługi, zazwyczaj wyrażaną w postaci oprocentowania (w dokładnie taki sam sposób, jak w bankach), a rzadziej – w konkretnej kwocie, która podawana jest już przy zawieraniu umowy. Pamiętajmy też, że lombard jest w stanie przyjąć wyłącznie te przedmioty, które reprezentują sobą jakąś wartość, a zatem takie, które będzie mógł sprzedać z korzyścią w przypadku, gdy nie będziemy skorzy do płacenia za ich odbiór. Kieruje się przy tym dużym subiektywizmem – coś, co może być dla nas bardzo wartościowe, dla lombardu może okazać się bez żadnej wartości. Wycena często jest też zaniżona, a kwota, jaką otrzymamy za przedmiot nie będzie równa jego wartości.Wadą jest też fakt, że przedmiot musimy odebrać (za opłatą, oczywiście) w przeciągu zaledwie kilkunastu dni (a zwykle miesiąca) – sprawia to, że jest to forma pomocy zaledwie doraźnej, a na pewno nie mocno długofalowej.

Podsumowanie

Lombard w Warszawie, ale i w wielu innych miastach Polski, jest miejscem, które możemy odwiedzić w potrzebie, czy to związanej z posiadaniem (możemy w nim zakupić mnóstwo rzeczy po cenach mniejszych niż te rynkowe), czy też z koniecznością pozyskania gotówki. Po jego usługi warto sięgać, zawsze mając na uwadze możliwość negocjowania warunków każdej zawieranej z nim (słownie czy pisemnie) umowy. Pamiętać trzeba również o tym, że lombard lombardowi nierówny, dlatego warto wyselekcjonować taki, który oferuje najatrakcyjniejsze warunki współpracy, najlepiej ten działający na rynku od dłuższego czasu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %