Breaking News

Czym zajmuje się podologia? Zakres usług i przebieg wizyty u specjalisty

Czym zajmuje się podologia? Zakres usług i przebieg wizyty u specjalisty

0 0

Czym zajmuje się podologia? Zakres usług i przebieg wizyty u specjalisty. Problemy z postawą ciała dotyczą coraz większej ilości młodych osób. Bóle kręgosłupa, przeciążenia oraz nadmierna eksploatacja własnych mięśni i szkieletu dotyczy również osób dorosłych, u których główną przyczyną zaburzeń są nieprawidłowe nawyki oraz niedbały styl życia. W jaki sposób poprawić fizyczny komfort istnienia? Czym jest podologia? W jaki sposób dziedzina ta może odmienić stan zdrowia? Kto powinien udać się do specjalisty?

Przyczyny nieprawidłowej postawy i występujących schorzeń

Wiele osób w ówczesnych czasach boryka się z bólem i niedogodnościami kręgosłupa. Niejednokrotnie przyczyną tego rodzaju schorzeń jest nieprawidłowa postawa, której podstawą jest złe ułożenie miednicy czy stóp. Co zatem może wpływać na deformacje kończyn i cierpienie człowieka? Do najczęściej widocznych czynników zalicza się:

– nieprawidłowa dieta i złe nawyki żywieniowe, które doprowadzają do otyłości,
– zła postawa podczas pracy stojącej,
– niewygodne i niedopasowane obuwie,
– brak lub złe dobranie wkładek ortopedycznych,
– nadmierny nacisk na dolne części kończyn, 

Zaniedbania dotyczące stóp mogą również dawać niecodzienne i dla wielu osób niezrozumiałe objawy. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim: bóle stawów skokowych, kolan, głowy, skroni czy widoczne zmiany skórne na stopach. W jaki sposób zapobiegać i leczyć tego rodzaju dolegliwości? W czym może pomóc dziedzina, jaka jest podologia? Jakie działania warto wykorzystać w procesie diagnostyki i leczenia?

Czym jest podologia i w jakim zakresie jest wykorzystywana?

Podologia, to nauka z dziedziny medycyny, zajmująca się wszelkimi chorobami, dysfunkcjami, diagnozowaniem i leczeniem deformacji stóp i stawu skokowo – goleniowego. Dyscyplina ta pomaga również w doborze odpowiedniego obuwia oraz dopasowaniu właściwych wkładek i akcesoriów podczas rozwoju jeszcze niedojrzałej stopy. Lekarze specjaliści w niektórych przypadkach zajmują się również leczeniem operacyjno-chirurgicznym, pozwalającym dojść do oczekiwanych rezultatów. 

Podologia to dziedzina medyczna, która łączy ze sobą wiele innych specjalizacji, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie pozytywnych i jeszcze bardziej satysfakcjonujących efektów leczenia. Ogromna wiedza fachowców pozwala także na trafne i precyzyjne diagnozowanie poszczególnych problemów. Dział ten obejmuje wiedzę i umiejętności z zakresu ortopedii, kosmetologii, dermatologii czy diabetologii.

Kiedy warto udać się do specjalisty – wskazania do badania podologicznego

Wizyta o specjalisty niekiedy przynosi wiele pozytywnych efektów. Dzięki szczegółowo przeprowadzonym badaniom diagnostycznym możliwe jest wykrycie problemu, źródła bólu , jak również dopasowanie dalszego postępowania, W niektórych przypadkach jedna wizyta może odmienić całe życie. Kiedy zatem warto skorzystać z pomocy podologa? Co leży w zakresie usług fachowca?

Najczęściej spotykanymi problemami pacjentów są:

  • problemy natury kosmetologicznej w obrębie stóp – usuwanie odcisków, profesjonalne obcinanie paznokci, masaże stóp, usuwanie zrogowaceń i leczenie pęknięć pięt,
  • rekonstrukcja płytki paznokcia,
  • leczenie deformacji stóp – koślawości, halluksów, szpotawości, itp.,
  • trudności w poruszaniu się, 
  • walka z nadpotliwością stóp, 
  • grzybica stóp, 
  • ból kręgosłupa, 
  • reumatoidalne zapalenie stawów, 
  • stopa cukrzycowa, itp. 

Do specjalisty warto również zgłosić się w okresie rozwojowym dziecka. Konsultacje takie powinny być prowadzone na terenie placówek oświatowych, celem szybkiego wyeliminowania problemów wad postawy, jak również wprowadzenia odpowiedniego postępowania. Podczas tego rodzaju kontroli można również dopasować odpowiednie wkładki lub obuwie ortopedyczne dla osób, u których istnieje ryzyko deformacji kończyn dolnych. 

Jak wygląda badanie podologiczne?

Podologia to bardzo rozległa dziedzina medycyny. Tym samym badania i działania lecznicze są bardzo zróżnicowane. Jak zatem przebiega standardowa konsultacja lekarska? Jakie narzędzia i techniki badawcze wykorzystywane są w profesjonalnym gabinecie podologicznym?

Głównym i podstawowym etapem tego rodzaju badania jest wywiad lekarski, podczas którego pacjent opisuje problem, z którym się zgłosił, jak również czynniki, które mogły wpłynąć dysfunkcję narządu. Opisuje on również obecny stan zdrowia oraz przebieg pozostałych chorób, które przeszedł. Niejednokrotnie rozmowa ta może doprowadzić do pełnej diagnozy problemu, a także wytyczyć drogę dalszego postępowania. W innych przypadkach należy wykonać dodatkowe działania, którymi są najczęściej:

– badanie podobaroskopem – specjalna mata odzwierciedlająca obraz stóp – nacisk na powierzchnię, rozłożenie ciężaru ciała, czy dynamiczny wzór chodu pacjenta,
– badanie manualne – ręczne sprowadzenie ruchomości stawów, ustawienie miednicy, postawa kolan, itp.
– zlecenie badań dodatkowych – RTG stawów, USG, Tomografia komputerowa.

Odpowiednia diagnostyka podologiczna daje możliwość zadbania o stopy w aspekcie wizualnym, jak i zdrowotnym. Wszelkie działania i metody leczenie dopasowane są indywidualnie do wskazanego problemu oraz cech, możliwości i predyspozycji każdego pacjenta. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %