Nogi, a konkretnie stopy, codziennie poddawane są różnym obciążeniom, co wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi. Z którym pedicurzystka w salonie często sobie nie radzi. Dlatego od dłuższego czasu zawód – podolog w Warszawie jest coraz bardziej popularny. Organizowane są specjalistyczne kursy podologiczne które pomagają opanować nowoczesny i poszukiwany zawód.
Podologia to specjalność, nie lekarze, ale specjaliści od stóp, którzy posiadają zarówno podstawową wiedzę medyczną, jak i umiejętności praktyczne. Nauka zajmuje się nie tylko leczeniem chorób stóp, ale także kompetentną pielęgnacją stóp, zapobieganiem ich chorobom oraz diagnozowaniem deformacji we wczesnym stadium, kiedy można zrezygnować z interwencji chirurgicznej w celu rozwiązania problemu.
Dziedzina działalności podologa w Warszawie
Podolog to specjalista o wąskim profilu, bez wykształcenia medycznego, zajmujący się profilaktyką schorzeń stóp i paznokci. Aby prawidłowo wykonywać swoją pracę, specjalista ten potrzebuje podstawowej wiedzy z zakresu anatomii, dermatologii, ortopedii, diabetologii, chirurgii, fizjologii itp. Do podologa w Warszawie zgłaszają się osoby ze zmianami naskórka w okolicy stopy, a także zmianami cukrzycowymi, wrastającymi paznokciami, modzelami, brodawkami, odciskami. Niezbędny jest kurs zawodowy.
Kurs podologiczny przeznaczony jest dla tych, którzy chcą zająć się kompleksową pielęgnacją stóp, a także dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Zajęcia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne stanowią idealną bazę przygotowawczą do dalszej pracy w specjalności podologa w Warszawie. Ponadto coraz więcej osób ma problemy ze stopami, co najczęściej jest spowodowane niewłaściwym dbaniem o higienę, a także noszeniem niewłaściwych butów, dlatego rośnie zapotrzebowanie na kompetentnych specjalistów. Do niedawna ludzie zwracali się do podologów o pomoc w sytuacji, gdy odczuwali ból lub dyskomfort. Dziś coraz więcej osób korzysta z pomocy podologa w Warszawie nie tylko w celach estetycznych, ale również w trosce o zdrowie.
Z czym do podologa w Warszawie?
- Ból i dyskomfort w okolicy stopy spowodowane jej deformacją, stanem zapalnym.
- Patologia paznokci (wrastający, zdeformowany paznokieć, infekcja grzybicza).
- Pękające pięty.
- Owrzodzenia troficzne, stopa cukrzycowa.
- Nadmierna potliwość stóp.
- Odciski, modzele, brodawki itp.
Podolog w swojej pracy wykorzystuje specjalną frezarkę do pedicure podologicznego, cążki, dłuta podologiczne, pilniki, klamry ortonyksyjne do korekcji wrastających paznokci oraz kosmetyki medyczne, które sprawiają, że stopy są nie tylko zdrowe, ale i piękne.
Ale co powinien umieć zrobić podolog:
Podolog w Warszawie zdobył wiedzę na temat wykonywania niezbędnych zabiegów, aby zapewnić zdrowy i atrakcyjny wygląd stóp i paznokci (prawidłowe usunięcie kącików wrastających paznokci, obróbka i korekta płytki paznokcia, leczenie patologii skóry i paznokci: pęknięcia, nadmierne rogowacenie itp.).
Ponadto:
- Stosuje specjalistyczny sprzęt i techniki do pielęgnacji i leczenia stóp: aparaty podologiczne, kostki Arkady, regulatory.
- W pracy używa specjalnych kosmetyków medycznych, materiałów.
- Wybiera odpowiednią procedurę zgodnie z potrzebami klienta.
- Przestrzega wymagań dotyczących aseptyki i antyseptyki, regularnie dezynfekuje pomieszczenia, sprzęt, narzędzia.
- Doradza klientowi w zakresie pielęgnacji i profilaktyki stóp (niezbędne kosmetyki medyczne, wkładki, ortezy, odpowiednie obuwie).
- Regularnie kontaktuje się ze specjalistami (dermatologami, chirurgami itp.).
Główna różnica między podologią a estetyczną pielęgnacją stóp leży w celach końcowych. Dlaczego odwiedzamy salon pedicure? Przede wszystkim po to, aby osiągnąć piękno, aby nogi były estetycznie atrakcyjne. Pedicurzystka może skrócić paznokcie, poprawić ich kształt, usunąć nadmiar skórki i nałożyć piękny lakier. W większości przypadków kosmetyki te jedynie maskują defekty, ale ich nie leczą. Dlatego często żel znajduje się na bolącym paznokciu i w ten sposób ukrywa problem. Pedicure podologiczny ma na celu wykrycie defektu lub choroby i jej wyeliminowanie.
Zwykle praca podologa ma na celu przywrócenie funkcji i zdrowia stopy. Idealnie efektem pracy jest powrót stopy do jej naturalnego stanu. Specjalista doradza, podpowiada i pokazuje, jak właściwie dbać o stopy, robić pedicure, dobierać buty. Takie konsultacje są niezbędne, zwłaszcza dla kobiet, które często muszą nosić wąskie buty.
Edukacja podologiczna – gdzie ją zdobyć?
Dla osób pragnących pracować w zawodzie podologa, oraz tych, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności i być poszukiwanym na rynku, organizowane są różnorodne kursy podologiczne. Program obejmuje nauczanie umiejętności pedicure podologicznego, podstaw podologii jako nauki. A także wiedza teoretyczna i praktyczne opracowanie diagnostyki i eliminowania zmian grzybiczych na skórze stóp i paznokciach, nadmiernego zrogowacenia naskórka, deformacji i protetyki płytki paznokciowej oraz inne przydatne informacje w tej dziedzinie.
Osoby, które ukończyły specjalistyczne kursy, mają wszelkie podstawy, aby podjąć pracę w gabinetach podologicznych. A także, z należytą wytrwałością, chęcią rozwoju, wysokim profesjonalizmem, można otworzyć własny gabinet. W którym można świadczyć zarówno usługi specjalisty od stóp, jak i pedicure medycznego.