Czy warto skorzystać z agencji pracy tymczasowej?

Praca ponad ludzkie siły? Wyzysk? Marne wynagrodzenie? Tak z pewnością bardzo wielu osobom kojarzy się agencja pracy tymczasowej. Czy jednak faktycznie tak właśnie jest? Niekoniecznie Oczywiście wiadomo, że praca poprzez agencję, to nie to samo, co praca na umowę o pracę, jednak dla wielu osób jest ona bardzo dobrym rozwiązaniem i sposobem na zatrudnienie i zarobienie pieniędzy, choćby w konkretnym sezonie. Profesjonalne agencje pracy, które dbają o swoich klientów, dokładają wszelkich starań, aby być w pełni dla nich i świadczyć swoje usługi na najwyższym poziomie. Co warto więc na temat agencji wiedzieć? Mamy nadzieję, iż ten artykuł pozwoli każdemu spojrzeć dokładniej na działalność agencji, jednocześnie poznając przy tym swoje prawa i obowiązki jako jej klient.

Jak działają agencje?

Agencja pracy to instytucja, która oferuje pracę tymczasową osobom, które samodzielnie nie są w stanie jej znaleźć. To także i firma, która współpracuje z różnego rodzaju działalnościami i wyszukuje dla nich pracowników, sama stając się dla nich pracodawcą. Pracę agencji regulują odpowiednie ustawy, co do których każda taka firma musi w pełni się stosować. O jakich więc regulacjach mowa? Na pewno niezbędna jest ustawa z dnia 9 lipca 2003 roku i zatrudnieniu pracowników tymczasowych, następnie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 stycznia 2006 roku, a do tego również i dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 listopada 2008 roku. Agencje pracy działają na określonych zasadach. Ich praca polega na współpracy przede wszystkim z różnymi firmami, którzy są tak zwanymi pracodawcami użytkownikami. Co to oznacza? Nie chcą lub nie mają możliwości przeprowadzania samodzielnej rekrutacji. Zlecają więc to właśnie takim agencjom, zupełnie niczym się nie martwiąc. Określają z nią jedynie oczekiwania względem pracownika, a także i wynagrodzenie, jakie wysyłają na konto agencji. Zadaniem jej zaś jest znalezienie pracowników, którzy odpowiednim kryteriom są w stanie sprostać. Ustalają odpowiednią stawkę, zatrudniają daną osobą będąc jej pracodawcą i wysyłają do pracy. To, co zostanie z kwoty ustalonej z pracodawcą użytkownikiem, trafia jako zarobek dla agencji pracy. W jakich sektorach pracy najczęściej poszukiwani są pracownicy? Największy procent, bo aż 69% stanowi produkcja, następnie 29% usługi, 1% rolnictwo i 1% budownictwo.